Vlastní hlasový výstup pro GARMIN

Diskuze o software, který má mnoho společného s touto značkou (MapSource, BaseCamp, POI Loader, WebUpdater a ostatní).

Vlastní hlasový výstup pro GARMIN

#1 Odeslatod Logman » 14.07.07 21:24 (So)

Všechny hlasové výstupy GPS značky Garmin jsou zkomprimovány v souboru s příponou VPM. Soubor VPM se v podstatě skládá z několika audio souborů (v tom jednodušším případě), kde každý soubor odpovídá jedné akci (odboč, vlevo, rovně atp.). Přesnou skladbu hlasových povelů neřeší - jak jsem si původně mysel - lokální distributoři, ale samotný Garmin. Existuje však malý prográmek, který umí "vypreparovat" z těchto VPM souborů klasické wav soubory, které můžeme nahradit vlastními a následně je poskládat zpět. Netýká se to však hlasových souborů s podporou TTS (Text to speech), ale to nás trápit nemusí. Český hlasový výstup ještě dlouhou dobu TTS mít nebude.

Program se jmenuje Garmin Voice Utility a stáhnout jej lze zde.

Obrázek

Jak to tedy pracuje. Stačí vybrat původní soubor Cesky__.vpm (např. u Nuvi je umístěn ve složce X:\Garmin\Voice a v dolním okně cestu a název pro extrahované soubory. Po klepnutí na tlačítko Split bude k dispozici celkem 112 souborů, které můžeme nahradit svým výstupem a sestavit zpět tlačítkem Join.

Pro můj hlasový výstup jsem využil demo verze hlasového výstupu na http://www.linguatec.net/ a poskládal tak výsledný soubor VPM s docela příjemným syntetickým hlasem, na který jsem si nakonec zvykl tak, že ho používám stále.

Ke stažení je zde:
Czech_synthesis.zip
Czech synthesis
(807.97 KB) staženo 4654 krát

Bohužel se mi nepodařilo změnit nastavení jazyka na něco jineho nez Cesky, a tak je zapotřebí původní český soubor buď odstranit nebo přejmenovat, např. na Cesky__.vpm__. Nový soubor se totiž pořád zobrazuje pod názvem Cesky.

POZOR: Pokud se někdo budete pouštět do vlastního výstupu, tak předem upozorňuju, že konečný formát wav souboru by měl být IMA ADPCM 8-bit U-LAW (nebo A-LAW) MONO a ne PCM 16-bit, jinak výsledný VPM pěkně naroste na velikosti. Byla celkem pěkná drbačka docílit toho, aby soubory v tomhle formátu "nepraskaly". Nepomohl ani všemocný Audition, a to jsem toho opravdu vyzkoušel všechny možné prográmky. Nakonec jsem dost nepříjemné "praskání" v souborech odstranil pomocí programu MAGIX Audio Cleaning LAB.

Jak jsou hlasové povely řazeny je definváno v souboru s příponou _000.wav. Tento soubor needitujte, ledaže by se někomu povedo změnit název z Czech na něco jiného. Stejně tak nemá smysl nahrazovat soubory s číslem 4, 5, 8, 9, 25, 45, 46, 88, 100. Napadlo mě nakouknout do servisního menu, kde by bylo možné všechny soubory přehrát, ale po několika zatuhnutí přístroje a nucených restartech jsem to vzdal.

Pokud vytvoříte vlastní výstup, budu rád, když se podělíte o zkušenosti a výslednou práci.

Pracovní výpis mého výstupu je tady:

Code: Vybrat vše
001   až to bude možné
002   a pak
003   (SND_peep)
004   (?)
005   celá
006   celé
007   celých
008   (SND_click)
009   (SND_plomp)
010   čtrnáct
011   čtvrtý
012   čtyři
013   čtyřicet
014   deset
015   devadesát
016   devatenáct
017   devátý
018   devět
019   do cíle
020   druhý
021   dva
022   dvacet
023   dvanáct
024   dvě
025   (SND_pump)
026   (GPS vypnuto)
027   jeden
028   jedenáct
029   jedeš
030   jedna
031   jednu
032   jeď
033   jihovýchodně
034   jihozápadně
035   jižně
036   kilometr
037   kilometrů
038   kilometry
039   k průjezdnímu bodu
040   metrů
041   mil
042   míle
043   míli
044   sjel si z trasy
045   (SND-TRIPLEGONG)
046   (SND-GONG)
047   jeď na exit
048   nekompatibilní audio verze
049   nula
050   zahni
051   opusť
052   osm
053   osmdesát
054   osmnáct
055   osmý
056   ostře
057   otoč se o 180 stupňů
058   padesát
059   patnáct
060   pátý
061   pět
062   pokračuj
063   nalevo
064   vpravo
065   přepočítat?
066   přepočítávám
067   přijedeš
068   přijedeš na kruhový objezd
069   přijíždíš
070   jsem připravena k navigaci
071   průjezdnímu bodu
072   první
073   šedesát
074   sedm
075   sedmdesát
076   sedmnáct
077   sedmý
078   šestý
079   šestnáct
080   šestý
081   set
082   severně
083   severovýchodně
084   severozápadně
085   drž se
086   naloď se na
087   Baterie jsou velmi slabé
088   (?)
089   sta
090   stě
091   sto
092   stop
093   tisíc
094   tisíce
095   trajekt
096   třetí
097   tři
098   třicet
099   třináct
100   (SND_beepbeepbeep)
101   vlevo
102   vpravo
103   východně
104   hledám družice GPS
105   výjezd
106   počítám
107   za
108   západně
109   ztráta signálu GPS
110   ztráta externího napájení
111   zvol
Obrázek uživatele
Logman
Moderátor
 
Příspěvků: 54
Registrace: 16.05.07 1:27 (St)

Re: Vlastní hlasový výstup pro GARMIN

#2 Odeslatod Path » 25.08.07 1:16 (So)

Jeden fanda z Malajsie (tltan) vytvořil hlasovou navigaci pro mandarínskou/ pekingskou čínštinu:

Madarin_Taiwanese_.vpm
Madarin_Chinese_.vpm

Lze použít vždy pouze jeden z těchto dvou souborů. Zvukový výstup nahrazuje americkou angličtinu, proto je nutné zálohovat a odstranit soubor English_American.vpm, nakopírovat jeden z těchto souborů a v nastavení pro hlas zvolit American English.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin
 
Příspěvků: 3406
Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Re: Vlastní hlasový výstup pro GARMIN

#3 Odeslatod bogi » 11.11.07 9:57 (Ne)

Logman, vdaka za navod. Skusal som zosilnit hlasovu navigaciu pre Gamin Mobile XT, kedze v mojom PDA je to prilis tiche. Pritom napr. hlas v MioMap je v mojom PDA dobre pocut. Ide o subor Slovencina__.vpm. Prostrednictvom Garmin Voice Utility ide tento subor rozobrat na wav-y a potom znova poskladat. Avsak mam tebou spominany problem s pukanim. Nainstaloval som si aj tebou doporuceny MAGIX Audio Cleaning LAB. Zameral som sa na batch processing, pretoze tych wav-ov je 125 a editovat ich po jednom by bola robota do Vianoc. Nech som nastavil akekolvek filtre, pukanie je stale tam. Pouzil si aj ty batch mode? Mohol by si poradit, ktore nastavenia ti zabrali?

Ak niekto poradi, dam sem linky na stiahnutie SK hlasu so zvysenou hlasitostou. Ked budem vediet presny postup, mozem takto upravit aj ceske hlasy.

bogi
bogi
 
Příspěvků: 23
Registrace: 24.06.09 13:30 (St)

Re: Vlastní hlasový výstup pro GARMIN

#4 Odeslatod Logman » 11.11.07 18:39 (Ne)

Je to už dlouho a přesné nastavení si nepamatuji, ale určitě jsem nic extra nenastavoval. Určitě jsem šel cestou Remove clipping (Batch processing - Effect - Remove clipping). Magic audio cleaning lab byl ve verzi 2005. Pokud si dobře vzpomínám, tak jsem si s tím nijak zvlášť nehrál. Některé soubory jsem musel tímhle editorem prohnat vícekrát, některé byly v pořádku hned napoprvé. Samotnou konverzi do IMA ADPCM jsem dělal v Adobe Adition 2.0, ten však praskání odstranit neuměl. Podíval bych se ti na přesné nastavení, ale už jsem reinstaloval PC a nastavení pro MCL jsem nezálohoval.

Určitě to praskat nebude, když wavy zůstanou nekomprimované v 16-bitovém PCM formátu. Tím se ale soubor nafoukne cca 3 krát. Zrovna u PDA to ale dost vadí, protože 2 MB navíc je fakt dost.

Zajímalo by mě, jak Garmin jednotlivé audio soubory skládá, protože některé obsahují hlavičku s definicí, kterou lze editovat. Předpokládám, že se to týká pouze audio souborů s TTS (text-to-speech). U všech souborů vpm, které mají zahrnuty TTS lze hlasitost zvýšit malou úpravou hexa hodnoty v příslušném tagu: <voice_volume>XX</voice>. Bohužel tento tag není definován ani v Cesky__.vpm ani v Slovencina__.vpm.

Edit: Když jsem se tomu věnoval, dostal jsem od jednoho šikovného člověka tip na program Vox Studio, který si s praskáním umí poradit. Bohužel, s tím mým si neporadil. To mě přivedlo k myšlence, že by mohl být problém v samotném enkodéru. Možná by to chtělo pro samotný převod použít jiný algoritmus.
Obrázek uživatele
Logman
Moderátor
 
Příspěvků: 54
Registrace: 16.05.07 1:27 (St)

Re: Vlastní hlasový výstup pro GARMIN

#5 Odeslatod bogi » 13.11.07 1:52 (Út)

Vdaka Logman za rady. Jeden kamarat, ktory skusa to iste, mi poradil pouzit GoldWave. Ten ma tiez davkovy rezim.
Zistil som, ze ked v nom nastavim PCM 22kHz 16 bit Mono a zvuk necham len zosilnit, ziadne pukanie sa neobjavuje. Naoizaj, ziadne praskanie som nemusel filtrovat. Subor sice narastie z povodnych 1 MB na 4 MB, ale to nie je pri mojej 4GB karte podstatne. Ale ked som tam namiesto PCM nastavil IMA ADPCM, praskanie tam bolo. Mozno este skusim pouzit Audition na konverziu z PCM do IMA ADPCM, ked to u teba zabralo.
Zbadal som jednu nedokonalost. Namiesto hlasky "Strata GPS signalu" pride len "Strata". Bezne navigacne pokyny su pritom OK. Budem to par dni v aute testovat, co to robi, vsetky hlasky som este nepocul.
bogi
 
Příspěvků: 23
Registrace: 24.06.09 13:30 (St)

Re: Vlastní hlasový výstup pro GARMIN

#6 Odeslatod Logman » 13.11.07 2:41 (Út)

GoldWave jsem taky zkoušel, ale se stejním výsledkem.

Návštěvník napsal:Zistil som, ze ked v nom nastavim PCM 22kHz 16 bit Mono a zvuk necham len zosilnit, ziadne pukanie sa neobjavuje. Naoizaj, ziadne praskanie som nemusel filtrovat. Subor sice narastie z povodnych 1 MB na 4 MB, ale to nie je pri mojej 4GB karte podstatne.

Tak jsem to taky nejprve řešil. Pokud je audio soubor na kartě, tak samozřejmě o nic nejde. Klidně to tak nech. Ale psal jsem, Audition mi právě nepomohl. Samotná konverze sice proběhla svižně, ale to lupání bylo nesnesitelné.

Návštěvník napsal:Zbadal som jednu nedokonalost. Namiesto hlasky "Strata GPS signalu" pride len "Strata". Bezne navigacne pokyny su pritom OK.

Hm, přepnul jsem jazyk na SK a v diagnostickém režimu přehrál příkaz LOST SAT RCPT.
Výsledek: Strata satelitného signálu. Verzi audio souboru Slovencina__.vpm mám 2.0.
Obrázek uživatele
Logman
Moderátor
 
Příspěvků: 54
Registrace: 16.05.07 1:27 (St)

Re: Vlastní hlasový výstup pro GARMIN

#7 Odeslatod bogi » 13.11.07 18:25 (Út)

Vdaka Logman. 3MB su menej ako 1 promile kapacity mojej SD karty, takze asi nema zmysel travit hodiny badanim nad usporou 3MB, ked to funguje.

přepnul jsem jazyk na SK a v diagnostickém režimu přehrál příkaz [I]LOST SAT RCPT
[/I]

Rad by som si aj ja pre kontrolu prehral hlasky, ktore mi Garmin Mobile XT v PDA umoznuje. Zial v tomto softe som takuto moznost nenasiel.
bogi
 
Příspěvků: 23
Registrace: 24.06.09 13:30 (St)

Re: Vlastní hlasový výstup pro GARMIN

#8 Odeslatod Logman » 13.11.07 18:46 (Út)

Pokud ho máš ve verzi 2.0, tak se jedná o identický soubor a hláška bude určitě stejná.

... A když už nezáleží na velikosti, tak by stálo za to vytvořit nějaké stereo audio výstupy, kde by při použití FM transmitteru nebo sluchátek před manévrem vlevo zachrčel pouze levý reproduktor. Dobrej hint pro ty, co si často pletou levou a pravou stranu. Obrázek
Obrázek uživatele
Logman
Moderátor
 
Příspěvků: 54
Registrace: 16.05.07 1:27 (St)

Re: Vlastní hlasový výstup pro GARMIN

#9 Odeslatod majo » 18.01.08 16:57 (Pá)

ako sa da nahrat ceky alebo slovensky jazyk do c320
majo
 

Re: Vlastní hlasový výstup pro GARMIN

#10 Odeslatod Path » 20.01.08 2:39 (Ne)

Nepokládejte stejnou otázku ve více sekcích fóra, dotaz stačí uvést jednou. Odpověď najdete zde.
Obrázek uživatele
Path
Site Admin
 
Příspěvků: 3406
Registrace: 15.05.07 23:15 (Út)

Další

Zpět na Garmin: Software

Kdo je online

Online uživatelé v tomto fóru: žádný registrovaný a 1 návštěvník.


cron