Garmin GPS III

Historické modely Garmin.

Moderátor: Galloway

Garmin GPS III

Odeslatod Brtník » 31.01.14 13:26 (Pá)

Vážení a milé,

vlezl jsem do vašeho klubu a jsem tedy povinován přispět svojí trochou do mlýna, aby ze bylo něco ku čtení. Pohovořím tedy o mém prehistorickém (přesto milovaném) přístroji Garmin GPS III.
Dlužno poznamenat, že i její majitel je též poněkud obstarožní organism, tož se představíme společně, jak jsme šli životem.
Zde se podívejte o čem bude řeč:
http://mobil.idnes.cz/gps-garmin-gps-iii-0ms-/mob_tech.aspx?c=990506_0006169_mob_tech .
V době pořízení byla Garmin GPS III docela solidní a přesto, že již existoval „Srtít pilot“, volil jsem právě ji proto, že měla:
- relativně malou spotřebu a tedy dlouhou dobu provozu,
- velkou kapacitu v seznamu bodů (WayPoints),
- možnost připojení externího napájení a hlavně antény (pomocí BNC konektoru) a
- jevila se mi jako nezničitelná (pár krát mi upadla a nenašel jsem místo, kam to dostala).
Kvůli tomu, že display je ČB (umí několik stupňů šedi i podsvícení) a na dnešní poměry malý, v autě jsem ji užíval společně s nouťasem (NB) ve kterém jsem měl mapy GeoBáze (nemáte někdo č.11. Brněnský kraj?), tedy navigace dodávala do NB data o poloze a spolujezdec sledoval předem vytvořenou trasu na velké obrazovce, kterou mohl zumovat či přepínat na InfoMapu kvůliva turistickým informacím (berou mne tvrze a tp.). Navigace byla napájená z palubní sítě a užíval jsem externí antény. Mám dvě:
- magnetickou „želvičku“ od MOTOROLA a
- (na jiném autě napevno) sdruženou (rádio, GSM, GPS).
Externí antény vynahrazují na dnešní poměry nižší citlivost navigace (listí v lese ji trochu vadí i na vnitřním parapetu okna má problémy). Na druhou stranu, viditelnost všech momentálně dostupných satelitů má své kouzlo bez ohledu na pokročilost GPS.
Navigace si své odsloužila:
- v práci (k určení polohy stanoviště - užíval jsem funkce „Average“),
- na lodi (k měření rychlosti, případně orientace v mlze),
- na trajektech (k předpovídání ostrovů) i
- na kole.
Dosud funguje spolehlivě a bez závad.
Jediným problémem za ta léta co spolu žijeme, byla (asi před dvěma lety) porouchaná původní externí anténa. Pátrání po ND přineslo překvapivé info, že to není až tak neobvyklá událost i když mi nejde do hlavy, co se může porouchat na svinutém tišťáku! Z nostalgie jsem (a to jen tak tak) pořídil novou anténu, dlužno podotknout, že za cenu, za kterou by byla nová, jednodušší GPS, ale samosebou nelituji.
Zde bych upozornil milovníky retro zařízení, že je sice hezké je skladovat, ale bylo by vhodné je občas použít, či alespoň na delší dobu zapnout. Dozvěděl jsem se, že časem se vybije vnitřní baterie a přístroj pak vykazuje znaky poruchy (např. není s to najít satelity) a impulsivnější jedinec by ním mohl ukvapeně mrštit do popelnice…
Jedinou nevýhodou je, že navigace nemluví, ani nevydává zvuky, i když podobné modely ano, ale zase jim chybí něco jiného. Upřímně by mne zajímalo, zda by nešlo zapnout alespoň varovné zvuky.
Doufám, že tento příspěvek někoho potěší, víc bude těch, které budu otravovat, upgrejdama na toto zařízení a sháněním map…
Nyní se nabízí využití v geocachingu, ale představím-li si obstrukce se zadáváním bodů (nejspíš nebude možné je bez problému přímo stáhnout) – asi si to rozmyslím.
Je-li zde někdo, kdo Garmin GPS III má, přidejte své zkušenosti.
Mnoho zdaru a vždy správnou trasu přeje
Brtník
Musíš vědět kam chceš dojít! V tom Ti navigace neporadí.
Brtník
 
Příspěvků: 6
Registrace: 21.01.14 12:14 (Út)
Bydliště: Vysočina

Re: Garmin GPS III

Odeslatod MiBi » 03.06.16 15:52 (Pá)

Dodnes tuto GPS mám, sice leží v šuplíku, protože Oregon 55O má přeci jen několik funkcí navíc, ale když jsem tuto GPSku snad před 15 roky dostal, byla to naprostá pecka a jako na první GPSku na ni nemůžu zapomenout. Myslím že měla paměť 1,4MB a tam se vešli skutečně jen jednoduché mapičky a trasu na dovolenou jsme zadával týden předem z Prahy až do Chorvatska pomocí WP a potom měl ten zázrak na palubovce a když jsem posádce hlásil kolik máme ujeto a kolik zbývá do cíle, tak to bylo jako ze Startracku :-)
Zkusím ji dnes zapnout. Jo a mám k ní originální mapy ČR i s nějakým prográmkem, kterej to do ní přes COM port ládoval. Nojo, ale kde dneska sehnat serial :-)
MiBi
 
Příspěvků: 1
Registrace: 03.06.16 15:47 (Pá)

Re: Garmin GPS III

Odeslatod thomas007 » 28.11.16 17:05 (Po)

Tak já mám třeba víc starejch zařízení například Geko, GPS 3 Plus, GPS 38, GPSmap 60, Colorado a nějaký starý Magellan tuším GPS 300 a kromě toho posledního všechny fungujou v pohodě. :bigwink:
Obrázek uživatele
thomas007
 
Příspěvků: 535
Registrace: 26.10.12 9:26 (Pá)

Re: Garmin GPS III

Odeslatod Brtník » 16.05.18 14:35 (St)

MiBi napsal:když jsem posádce hlásil kolik máme ujeto a kolik zbývá do cíle, tak to bylo jako ze Startracku :-)

Tak to sis mohl připadat jako king! Také mám dva zajímavé zážitky s GPS. Oba jsou z Krku:
- vyhlásil jsem soutěž: Kdepak je matička Praha? Když všichni soutěžící úlomkem cihly na betonovém molu nakreslili svůj odhad, vytáhl jsem GPS a rozsekl to.
- pár dní na to jsme měli naplánovaný lodní výlet na pevninu. Jak jsme se ráno sáčkovali do gumáku (věk od 5 do 70let), kapitánovi jsem nabídl, že mu udělám navigátora, jelikož padla obstojná mlha. Onen bohorovně odmítl s tím, že je to přece na dohled (tedy jiné dny skutečně bývalo), ať se s tím jdu vycpat. Vnucovat se nebudu, vyrazili jsme. Za chvilku jeho dospívající syn zavřeštěl: „Tatí, pozor před námi jsou skály!“. Brzdili jsme, co to šlo. A co se stalo? V té mlze se loď neznatelně stáčela k jedné straně a nakonec jsme neplánovaně jeli domů – ty skály byly „naše“. No, nahodil jsem GPS a výlet jsme (tentokráte s dopomocí moderní techniky) šťastně absolvovali.
Událo se to někdy po 9.9.1999, jelikož si pamatuji, že jsem měl zcela nový digitální foťák - můj první a dvojčata byla nově spadlá...
Brtník
Musíš vědět kam chceš dojít! V tom Ti navigace neporadí.
Brtník
 
Příspěvků: 6
Registrace: 21.01.14 12:14 (Út)
Bydliště: Vysočina


Zpět na Garmin: Muzeum

Kdo je online

Online uživatelé v tomto fóru: CommonCrawl [Bot] a žádný návštěvník.